حسابداری حقوق و دستمزد

حسابداری حقوق و دستمزد

نویسنده مقاله :

در بستر ارقام و اعداد و به طور کلی محاسبات حسابداری حقوق و دستمزد یکی از مبحث های مهم و بسیار کاربردی در کسب و کار های کوچک و بزرگ محسوب میشود .

این مفهوم یعنی حقوق و دستمزد به هیچ وجه پیچیده نیست در حقیقت اینگونه می‌باشد که واحد حسابداری و کسانی که در امور مالی و حسابداری فعالیت میکنند و این امور را بر عهده دارند باید کارکرد پرسنل را به شکلی دقیق حساب و محاسبه کنند و جزئیات کارکرد آنان را در قالب یک فیش رسمی به نام فیش حقوقی به کارکنان ارائه دهند . ( آموزش تهیه صورت مالی)

اطلاعات و داده های مالی که در رابطه با دستمزد و حقوق کارکنان وجود دارد می‌بایستی در هر ماه به عنوان هزینه اعمال شده در دفاتر حسابداری ثبت شوند تا مورد محاسبات مالیاتی قرار گیرد و مالیات به صورت مستقیم از حقوق و دستمزد کارکنان کسر خواهد شد .

بخش حسابداری هر کسب و کار برای محاسبه کردن حقوق و دستمزد کارکنان عمدتا از نرم افزار حسابداری استفاده میکنند تا محاسبه دقیق تر و سریع تر صورت گیرد .

باید خاطر نشان شد که حقوق و دستمزد کارکنان به سه شکل می‌باشد :

۱.حقوق پایه 
۲.کسورات 
۳.مزایا

حسابداری حقوق و دستمزد

ویژگی های حسابداری حقوق و دستمزد 

حسابداری حقوق و دستمزد نیز مانند هر حیطه و حوزه دیگری ویژگی و مزایا و کارکرد های مختص به خود را دارد که در ادامه مورد بررسی قرار خواهیم داد : 

۱.تعیین حقوق پایه در حوزه حسابداری حقوق و دستمزد 

تعیین کردن و محاسبه ی دقیق حقوق پایه از مراحل اولیه ی فرآیند حسابداری حقوق و دستمزد محسوب میشود .

 در واقع حقوق پایه هر سال و به شکل سالیانه تعیین و مشخص میشود در حقیقت شورای عالی کار حقوق پایه را مشخص میکند .

۲.محاسبه کردن اضافه کاری 

این موضوع یعنی اضافه کاری در بین حسابداران کسب و کار ها و شرکت ها اهمیت زیادی دارد .محاسبه ی حقوق و دستمزد هر ساعت اضافه کاری طبق قانون اداره کار و البته با توافق طرفین معادل ۴۰درصد اضافه بر دستمزد ساعت کاری عادی خواهد بود .

۳.محاسبه میزان مزایای نیرو کار 

همه افراد در کار از مزایای یکسانی برخوردار نمی‌باشند و بر پایه ی میزان کارکرد هر شخصی به او مزایا تعلق میگیرد .

مزایا به دو شکل وجود دارد : 

  • مزایای مستمر( افزایش حقوق نقدی و غیر نقدی )
  • مزایای غیر مستمر( این مزایا به حقوق اضافه نمیشود. )

۴.محاسبه ی مالیات حقوق و دستمزد 

این بخش یعنی محاسبه مالیات از حقوق و دستمزد جزو کسورات حقوق و دستمزد می‌باشد.تعیین نرخ مالیات حقوق و دستمزد به صورت سالیانه و توسط سازمان های مربوطه صورت میگیرد .البته قابل ذکر است که نرخ مالیات دریافتی به نرخ حقوق و دستمزد دریافتی نیز وابسته است .

حسابداری حقوق و دستمزد

قوانین حقوق و دستمزد 

حقوق و دستمزد مبلغی است که یک شرکت یا کسب کار باید در مقابل فعالیتی که کارکنان برای آنان در دوره‌ای معین انجام میدهد ،پرداخت شود و به طور معمول حقوق و دستمزد کارکنان توسط بخش حسابداری و یا بخش کارگزینی یک شرکت کنترل و مدیریت می‌شود .

حقوق و دستمزد قوانین مختص به خود را دارند قوانینی که باید کارکنان و کارگزینان از آن پیروی کنند تا بی نظمی شکل نگیرد.

قوانین مختص به حقوق و دستمزد شامل : 

۱. دستمزد کارکنان یک کسب و کار یا هر بستر دیگری باید بر پایه ی ماه ۳۰ روزه تعیین شود .

۴. اضافه کاری در طول یک روز نباید به بیش از ۴ساعت افزایش پیدا کند. 

۲. ساعت شروع و پایان فعالیت کارکنان باید بین ساعت ۶ تا ۲۲ مشخص و تنظیم شود .

۵. اگر شغل کارکنان جزو شغل های سخت تلقی شود باید ۴۴ ساعت کاری در هفته به ۳۶ ساعت کاری در هفته کاهش پیدا کند و افرادی که در شغل های سخت مشغول به کار هستند ساعت کاری در روز باید ۶ ساعت مشخص شود .

۳ .هر فرد شاغل می‌بایستی در طول هفت روز هفته به طور کلی ساعات کاری وی ۴۴ساعت در هفته مشخص شود .

۶. کارفرما وظیفه دارد که برای افرادی که یک سال به بالا برای او کار کرده اند بر پایه ی آخرین حقوق دریافتی ،یک‌ماه حقوق به سبب مزایای پایان کار به آنان پرداخت کند.

نرم افزارهای کاربردی حقوق و دستمزد

همانطور که شرح دادیم حسابداران برای اینکه حقوق و دستمزد کارکنان را دقیق و سریع مشخص کنند نیاز به نرم افزار های مختلفی برا امور مالی شرکت یا کسب و کار دارند . یکی از دغدغه های حسابداران انتخاب بهترین و کاربردی ترین نرم افزار در امور خود می‌باشد .ما در بخش ذیل بهترین نرم افزار های موجود را شرح خواهیم داد : 

۱. افزونه حقوق و دستمزد محک

یکی از نرم افزار های کاربردی در مبحث حسابداری نرم افزار محک می‌باشد با این نرم افزار حسابدار به راحتی و با سریع ترین حالت موجود میتواند صورت های مالی خود را تنظیم کند و اطلاعات و داده ها را برای ماه های بعدی نگه داری کند .

۲. نرم افزار حقوق و دستمزد منطق 

نرم افزار منطق از دیگر نرم افزارهای بسیار پیشرفته و حرفه ای در حیطه حسابداری محسوب میشود ،از این رو که در این نرم افزار امکان شخصی سازی مباحثی همچون بیمه و مالیات وجود دارد .

۳. نرم افزار حقوق و دستمزد نیلرام 

نرم افزار نیلرام امکانات جالب و پیشرفت ای در رابطه با ثبت ،کنترل و تهیه صورت های مالی و گزارش های دقیق و روشنی دارد .

۴. نرم افزار حقوق و دستمزد میزان 

این نرم افزار علاوه بر کاربرد اسان و راحتی که در حسابداری امور مالی دارد ،به راحتی میتواند اطلاعات جامع و کاملی از سوابق کارکنان فراهم کند .

حسابداری حقوق و دستمزد

سخن پایانی

انتخاب حسابدار حقوق و دستمزد یکی از مبحث های مهم و قابل توجه صاحبان کسب و کار ها چه کوچک و چه بزرگ می‌باشد زیرا صاحبان کسب و کار نمی‌خواهند درگیر حسابداری  دستمزد کارکنان و امور مربوطه باشند به همین علت افراد متخصصی را در این حیطه استخدام میکنند و خواهان افراد کار بلد می‌باشند .

امور مالی مربوط به حقوق و دستمزد و ثبت فعالیت های روزانه و ثبت مزایای مربوط به دستمزد و حقوق همه و همه این ها به حسابداری حقوق و دستمزد وابسته می‌باشد.

اشتراک گذاری در شبکه ای اجتماعی

مطالب پیشنهادی

لیستی از مطالبی که شاید شما بپسندید

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *