حسابداری مدیریتی و برنامه ریزی مالی

نویسنده مقاله :

حسابداری در حقیقت محدود به ثبت و تهیه ی گزارش ها و داده های مالی و خلاصه کردن تراکنش های مالی مربوطه می‌باشد در اصل امور حسابداری نقش خیلی مهمی در مدیریت مالی ندارد. مدیریت مالی مهارتی است که به سازماندهی و کنترل کردن منابع اقتصادی و مالی یک سازمان برای رسیدن به اهداف می پردازد ؛ همچنین بخش مدیریت مالی میتواند تصمیم ها و برنامه ریزی های سازنده و مفیدی در راه رشد سرمایه و هدایت آن به سمت توسعه و پیشرفت ارائه دهد ،نظارت بر روی سازماندهی امور مالی نیز مرتبط با مدیریت مالی می‌باشد. در این صفحه میتوانید با حسابرسی داخلی آشنا شوید.

کسانی که صاحبان کسب و کار و مدیران فعال شرکت ها هستند ،تصمیم های آنان طبق استراتژی های مربوطه و بر اساس داده ها و اطلاعات مالی است که حسابداری و مدیریت مالی در اختیار آنان قرار میدهد. دو بخش حسابداری و مدیریت مالی برای مدیران بسیار مهم تلقی میشود چرا که بر اساس گزارش ها و اطلاعات جمع آوری شده توسط آنان ،می‌توانند برنامه ریزی ها و تصمیم گیری های خود را با کیفیت بالا تری و در جهت رشد سرمایه و توسعه اقتصادی لحاظ کنند .

حسابداری مدیریتی و برنامه ریزی مالی

اهمیت حسابداری مدیریتی و برنامه ریزی مالی

میدانید که مهم ترین و سرنوشت ساز ترین بخش هر سرمایه گذاری و عملی در مرحله ی اول تصمیم هایی است که در رابطه با آن میگیریم ،این تصمیم ها آن قدر مهم تلقی میشوند که به راحتی می‌توانند سرنوشت یک کسب و کار را به سوی توسعه و پیشرفت مالی سوق دهد یا برعکس به سمت نابودی هدایت کند .

مدیران کسب و کار و شرکت ها برای تصمیم گیری های خود اطلاعات مهمی را باید در اختیار داشته باشند و بر اساس و پایه ی آن ها برنامه ریزی های خود را لحاظ کنند و می‌بایستی برنامه ریزی ها و تصمیم گیری ها به شکلی باشند که رشد و توسعه اقتصادی را تضمین کنند  ،اطلاعات و داده هایی که مدیران باید در دست داشته باشند که آنان را به سمت برنامه ریزی های سازنده ای سوق دهد ،توسط بخش حسابداری مدیریتی تهیه و تنظیم می‌شود .

تجزیه و تحلیل ،طبقه بندی و مرتب سازی داده های مالی و تراکنش ها برای ارائه به بخش مدیریت از وظایف مهم حسابداری مدیریتی محسوب میشود .

تاثیرگزار ترین نوع حسابداری در کسب و کار ها و سازمان ها حسابداری مدیریتی می‌باشد چرا که کسانی که در این حوزه فعالیت میکنند علاوه بر دانش حسابداری خود می‌توانند با استفاده از توانایی ها و بخش استراتژیک رشته خود در حیطه مدیریتی نیز نقش موثری ایفا کنند و علاوه بر اینکه در تهیه و تنظیم گزارش ها و داده های مالی نقش دارند می‌توانند مدیران و صاحبان کسب و کار را در جهت گرفتن تصمیم های مدیریتی راهنمایی کنند و برنامه ریزی های موثری را پیشنهاد دهند .

کاربرد های حسابداری مدیریت 

رشته حسابداری مدیریت با گذشت زمان هم اهمیت آن افزایش پیدا می‌کند و هم زمینه های پیشرفت آن .حسابداری مدیریتی یکی از مهره های حساس و اساسی کسب کار ها چه بزرگ و چه کوچک به شمار می آید چرا که هم در حیطه حسابداری و هم در حیطه مدیریتی میتواند نقش موثری ایفا کند .حسابداری مدیریتی کاربرد های مهمی دارد که شامل :

۱. برنامه ریزی 

مهم ترین نقش حسابداری مدیریتی کمک به برنامه ریزی بر طبق داده های مالی است که وجود دارد . همانطور که شرح دادیم مدیران بر اساس و طبق گزارش ها و اطلاعات ارائه شده این بخش یعنی حسابداری مدیریتی تصمیم های خود را لحاظ و اجرا می‌کنند و برنامه ریزی های مربوطه را انجام میدهند از همین رو نقش حسابداری مدیریتی در برنامه ریزی نه تنها کم نیست بلکه اساسی و مهم است .

۲. تصمیم گیری درست 

داده ها و اطلاعات مالی که به مدیران برای تصمیم گیری ارائه میشوند باید به موقع و در زمان مشخص شده باشد چرا که بررسی ها دقیق تر شکل بگیرد و تصمیم ها با کیفیت تر و توسعه بخش باشند .داده ها و گزارش های ارئه شده توسط بخش حسابداری مدیریتی تنظیم و تهیه می‌شوند .

۳. سود آوری و پیش بینی 

حسابداری مدیریتی میتواند با استفاده از مهارت ها و برنامه های استراتژیک خود عوامل و بحران هایی که بر کسب و کار اثر می‌گذارند را تشخیص دهد و راهکار های موثری در جهت سود آوری بیشتر و تاثیر پذیری کم تر را اجرا کند .

حسابداری مدیریتی در برنامه ریزی های مالی مدیران برای آینده کسب و کار بسیار نقش و کاربردی و مهمی دارد ‌.

حسابداری مدیریتی و برنامه ریزی مالی

انواع حسابداری مدیریتی

همانطور که گفتیم حسابداری مدیریتی مهره مهمی برای کسب و کار ها به حساب می آید این مهره مهم انواعی نیز دارد که شامل بخش :

هزینه‌یابی و ارزش گذاری محصول

برای ارزش گذاری بر روی یک محصول یا هزینه یابی آن نخست باید به هزینه مواد اولیه به کار رفته در آن توجه کرد و با مشخص کردن مجموع هزینه های مرتبط با تولید راحت تر میتوان ارزش یک محصول را تعیین و مشخص کرد .

تجزیه و تحلیل جریان نقدی

حسابداران مدیریتی تجزیه و تحلیل تراکنش های نقدی و وجوه نقدی را نیز بر عهده دارند زیرا آنان به خوبی و با استفاده از استراتژی های مختص به خود می‌توانند کنترل و مدیریت این جریان را بر عهده بگیرند و برنامه ریزی های سازنده ای را برای تجزیه و تحلیل آنان به کار ببرند .

تحلیل محدودیت

حسابداران مدیریتی همچنین توانایی این را دارند که محدودیت هایی که بر خط تولید و فروش وجود دارند را بررسی و تحلیل کنند و راهکارهای مناسبی را ارائه دهند . تحلیل و محاسبه این محدودیت ها به خوبی میتواند بر افزایش جریان درآمد، سود و گردش و جریان نقدی کمک کند .

سخن پایانی

حسابداری مدیریتی نه تنها بخش مهمی از کسب و کار ها به حساب می‌آید بلکه در برنامه‌ریزی های مالی و سرمایه گذاری نیز مهم تلقی میشود .

حسابداری مدیریتی رشته ای بسیار پرطرفدار از لحاظ دید بازار کار محسوب میشود .حسابداری مدیریتی رشته ای است که زیر مجموعه حسابداری به حساب می‌آید و در آن هم امور محاسباتی و تهیه و تنظیم گزارش های مالی و هم امور مدیریتی وجود دارد که هر دو امور برای کمک به مدیران در جهت تصمیم گیری های استراتژیک و کاربردی نقش مهمی دارند .

اشتراک گذاری در شبکه ای اجتماعی

مطالب پیشنهادی

لیستی از مطالبی که شاید شما بپسندید

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *