آموزش حسابداری رستوران‌ها

آموزش حسابداری رستوران‌ها+نکات مهم

نویسنده مقاله :

حسابداری در تمامی کسب‌وکارها اهمیت زیادی دارد. در واقع این امر باعث شده تا بسیاری از کسب‌وکارها بیشترین تمرکز خود را روی این بخش گذاشته و هزینه و زمان زیادی را برای آن صرف کنند؛ زیرا همه افراد می‌خواهد از نظر مالی دچار مشکل نشده و حساب تمامی امور خود را داشته باشد باید از روش‌های مختلف حسابداری استفاده کند. یکی از مهم‌ترین کسب‌وکارهایی که در این حوزه قرار دارند رستوران‌ها هستند.

اگر می‌خواهید با کمک آموزش حسابداری رستوران یک سیستم حسابداری رستوران راه‌اندازی کنید پیشنهاد می‌کنیم تا انتهای این مقاله ما را همراهی کنید. در این مقاله به بررسی دقیق آموزش حسابداری ارزش افزوده نیز خواهیم پرداخت تا به طور کامل به این موضوع مسلط شوید.

حسابداری رستوران‌ها شامل چه مواردی می‌شود؟

حسابداری رستوران‌ها شامل چه مواردی می‌شود؟

در صورتی که قصد دارید یک رستوران راه‌اندازی کنید یا رستوران خود را از لحاظ مالی پیشرفت دهید باید از یک سیستم حسابداری برای آن بهره ببرید. سیستم حسابداری برای رستوران‌ها اهمیت زیادی دارد که پیگیری این موضوع می‌تواند مزیت‌های زیادی داشته باشد. مهم‌ترین کارهایی که در حسابداری رستوران انجام می‌شود شامل موارد زیر هستند:

 • بودجه‌بندی و پیش‌بینی بودجه
 • تجزیه‌وتحلیل هزینه‌ها، محاسبه هزینه کالاهای فروخته شده، محاسبه نسبت هزینه به فروش
 • محاسبه هزینه‌های نیروی کار حقوق و دستمزد
 • تهیه گزارش‌های فروش روزانه و گزارش مالی
 • تهیه صورت‌های مالی؛ مانند صورت سود و زیانP&L و ترازنامه مالیاتی
 • متوازن‌سازی حساب‌ها
 • بستن سال مالی
 • دفترداری عمومی
 • مدل‌سازی کسب‌وکار
 • تنظیم و ارسال گزارش صورت معاملات فصلی
 • رسیدگی به بدهی‌ها پرداخت‌ها
 • آنالیز مالی
 • مغایرت‌گیری

برای حسابداری رستوران حسابدار استخدام کنیم یا برون‌سپاری انجام دهیم؟

در آموزش حسابداری رستوران باید به یک نکته بسیار مهم بپردازیم. نکته‌ای که باید بررسی شود این است که آیا بهتر است از یک حسابدار استفاده کنیم یا با روش برون‌سپاری امور حسابداری رستوران خود را انجام دهیم؟ به طور کلی هر کسب‌وکاری نیاز به این دارد که دارای یک حسابدار حرفه‌ای باشد. حسابدار می‌تواند تمام امور مالی شرکت را انجام داده و مزایای زیادی برای شما به ارمغان بیاورد. از طرف دیگر برون‌سپاری نیز مزایای خود را دارد که باعث شده استفاده از آن در برخی از کسب‌وکارها مناسب باشد.

برخی از مشکلات استخدام حسابدار

اگر می‌خواهید پس از بررسی آموزش حسابداری رستوران یا آموزش حسابداری ارزش افزوده یک حسابدار استخدام کنید باید این نکته را بدانید که استخدام یک حسابدار علاوه بر مزایای فوق‌العاده‌ای که می‌تواند برای کسب و کار شما به ارمغان بیاورد، مشکلاتی را نیز برای شما ایجاد می‌کند. مهم‌ترین این موارد عبارتند از:

 • هزینه زیاد برای حقوق حسابدار
 • صرف زمان برای استخدام نیرو
 • اتلاف وقت کاری
 • افزایش بار کاری
نحوه حسابداری رستوران

نحوه حسابداری رستوران

حال می‌رسیم به مهم‌ترین بخش مقاله یعنی آموزش حسابداری رستوران. پس از بررسی این آموزش می‌توانید یک سیستم حسابداری رستوران راه‌اندازی کرده و در بهترین شرایط رستوران خود را اداره کنید. این روش می‌تواند به شما کمک کند تا به طور دقیق از میزان مواد غذایی و مواد اولیه برای پخت‌وپز غذاهای مختلف اطلاع داشته باشید که در سریع‌ترین زمان از نیاز خود برای خرید خبردار شوید.

همچنین استفاده از سیستم حسابداری رستوران می‌تواند سود و زیانی که به اشکال مختلف وارد حساب رستوران می‌شود را بررسی کند. مهم‌ترین نکته‌ای که در آموزش حسابداری رستوران وجود دارد هزینه‌های اجرایی برای رستوران است. در تمامی رستوران‌ها از هزینه‌های مختلفی برای اداره‌کردن آن استفاده می‌شود که به طور کلی به دو دسته هزینه‌های ثابت و هزینه‌های متغیر تقسیم می‌شوند.

 • هزینه ثابت

هزینه‌های ثابت را می‌توان از مهم‌ترین بخش هزینه‌های اجرایی رستوران‌ها دانست. یک رستوران بخش عظیمی از هزینه‌هایی که به طور سالیانه برای اداره خودپرداخت می‌کند را به هزینه‌های ثابت اختصاص می‌دهد. به طور مثال دستمزد کارگر یکی از مهم‌ترین این هزینه‌ها می‌باشد.

 • هزینه متغیر

در کنار هزینه‌های ثابتی که به صورت سالیانه برای رستوران‌ها وجود دارند می‌توان به هزینه‌های متغیر نیز اشاره کرد. هزینه‌های متغیر از مهم‌ترین هزینه‌هایی هستند که شکل ماهیانه تغییر کرده و تأثیر زیادی در امور مالی رستوران دارند.

 یکی از مهم‌ترین قسمت‌هایی که هزینه متغیر اداره رستوران را تشکیل می‌دهند خرید مواد اولیه غذاها می‌باشد. این مواد به صورت ماهیانه تغییرات زیادی پیدا می‌کنند و همین موضوع نیز باعث شده تا هزینه متغیر رستوران تغییرات زیادی را متحمل شود.

اشتباهات رایج در حسابداری رستوران

اگر می‌خواهید آموزش حسابداری رستوران یا آموزش حسابداری ارزش افزوده را به بهترین شکل بیاموزید و به آن مسلط شوید باید با اشتباهات رایجی که در این امر پیش میاید نیز روبرو باشید. مهم‌ترین نکته‌ای که درباره این موضوع وجود دارد این است که پس از آشنایی با این اشتباهات دیگر آن‌ها را مرتکب نخواهید شد. مهم‌ترین این موارد عبارتند از:

 • وارد کردن داده‌های اشتباه
 • مشکلات موجود در حساب‌های قابل‌پرداخت
 • از یاد بردن مغایرت‌گیری حساب
 • عقب انداختن فاکتورهای فروشنده
 • فواصل طولانی دوره حسابداری
 • عدم تهیه پشتیبانی از داده‌ها
 • واردنکردن صحیح هزینه‌های غذا و نوشیدنی

برخی از مشکلات در حسابداری رستوران

در برخی از شرایط نیز زمانی که فرد در حال انجام حسابداری رستوران می‌باشد مشکلاتی برای آن ایجاد می‌شود. با بررسی این مشکلات می‌توانید از آن‌ها دوری کرده و در صورت رخ‌دادن به‌سرعت راه‌حلی برای رفع آن پیدا کنید. مهم‌ترین مشکلاتی که زمان انجام حسابداری رستوران‌ها رخ می‌دهد شامل موارد زیر هستند:

 • اشتباه دفترداری رستوران
 • طبقه‌بندی‌نشدن بهای غذا و نوشیدنی به شکل مناسب
 • شمارش‌نشدن موجودی کالاها به صورت ادواری
 • عدم تعیین صحیح بهای تمام شده در منو
 • عدم ارائه گزارش‌های مالی به‌موقع و مربوط
بهترین نرم‌افزارهای حسابداری رستوران

بهترین نرم‌افزارهای حسابداری رستوران

حال که به طور کامل با نکات اساسی و بااهمیت در حسابداری رستوران‌ها آشنا شدیم بهتر است برخی از نرم‌افزارهای مهم و کاربردی در این زمینه را با هم بررسی کنیم. نرم‌افزارهای زیادی در این زمینه وجود دارند که برای راحت‌تر کردن امور حسابداری ارائه شده‌اند. شما نیز می‌توانید با کمک این نرم‌افزارها به‌راحتی و سرعت بالا تمامی امور حسابداری رستوران را انجام داده و کمتر دچار مشکل و خطا شوید. بهترین نرم‌افزارهایی که برای این کار تولید شده‌اند شامل موارد زیر هستند:

Resturant 365

اگر کمی در حوزه حسابداری رستوران سررشته داشته باشید حتماً نام این نرم‌افزار به گوشتان خورده است. در واقع این نرم‌افزار از مشهورترین و پرکاربردترین نرم‌افزارهایی است که در حوزه حسابداری رستوران‌ها تولید شده است. به زبان ساده‌تر، هر چیزی که برای حسابداری رستوران نیاز دارید در این نرم‌افزار یافت می‌شود.

 علاوه بر حسابداری، این نرم‌افزار می‌تواند در مدیریت رستوران نیز به شما کمک کند. به طور مثال رزرو مشتریان را مدیریت کند یا نوبت‌های گرفته شده را به ترتیب تنظیم کرده و حتی شیفت کاری کارمندان را نیز مدیریت کند.

TouchBistro

از دیگر نرم‌افزارهایی که در حوزه حسابداری رستوران وجود دارد این نرم‌افزارمی‌باشد. ویژگی‌های فوق‌العاده این نرم‌افزار موجب شده تا بسیاری از مقالات آموزش حسابداری رستوران یا آموزش حسابداری ارزش افزوده به این نرم‌افزار اشاره کنند.

 اگر در طول ریز حجم زیادی از فاکتور و پرداخت درون سیستم شما ثبت می‌شود، استفاده از این نرم‌افزار می‌تواند در مدیریت این حساب‌ها به شما کمک کند. این نرم‌افزار در هر سیستمی کارکرده و رابط کاربری بسیار آسان و زیبایی را در اختیار شما قرار داده است.

KitchenSync

نرم‌افزار KitchenSync یکی از بهترین و پرکاربردترین نرم‌افزارها برای استفاده جهت انجام امور حسابداری و مدیریت در رستوران می‌باشد. اگر به محاسبه حقوق و دستمزد کارمندان خود اهمیت زیادی می‌دهید و می‌خواهید به بهترین شکل و سر موقع دستمزد آن‌ها را پرداخت کنید استفاده از این نرم‌افزار به شما کمک می‌کند که علاوه بر محاسبه صحیح آن، در زمان مشخصی آن را به شما یادآوری کند. این نرم‌افزار می‌تواند به سیستم‌های مختلفی مانند بارکدخوان، کارت‌خوان، چاپگرها و… متصل شود و بهتر عملیات حسابداری و مدیریت را انجام دهد.

PlateIQ

و اما آخرین نرم‌افزاری که می‌خواهیم در آموزش حسابداری رستوران به شما معرفی کنیم نرم‌افزار PlateIQ است. بسیاری از افرادی که حتی مدت‌زمان کمی در زمینه حسابداری فعالیت کرده باشند حتماً با این نرم‌افزار آشنایی دارند.

 این نرم‌افزار یک سیستم یکپارچه‌ساز مدیریت رستوران و حسابداری آن می‌باشد که تمامی امور رستوران را می‌توانید در آن انجام دهید. رابط کاربری ساده این برنامه موجب شده تا به‌راحتی به استفاده از آن عادت کرده و نحوه عملکرد آن را یاد بگیرید.

سخن پایانی

حسابداری از مهم‌ترین بخش‌هایی است که باید در هر کسب‌وکاری وجود داشته باشد. حتی رستوران‌ها نیز باید از نرم‌افزارها و اشخاص حسابدار برای این کار کمک بگیرند. در رستوران موارد زیادی وجود دارد که باید توسط این سیستم بررسی شود. از هزینه خرید مواد اولیه گرفته تا حقوق کارگران و آشپزان و… .

در این مقاله ما برای شما عزیزان  یک آموزش حسابداری رستوران کامل را قرار داده و همچنین در کنار این موضوع با تجزیه و تحلیل کامل آموزش حسابداری ارزش افزوده را نیز به شما عزیزان توضیح دادیم. با مطالعه این مقاله می‌توانید به‌راحتی یک سیستم حسابداری رستوران را راه‌اندازی کنید و عملکرد مالی رستوران خود را پیشرفت دهید.

سؤالات متداول

 • مهم‌ترین بخش‌های حسابداری کدامند؟

حسابداری رستوران دارای بخش‌های مختلفی است که اگر می‌خواهید به بهترین شکل این کار را انجام دهید باید با تمامی آن‌ها آشنا باشید. از مهم‌ترین این بخش‌ها می‌توان به مغایرت‌گیری، ثبت هزینه خرید مواد اولیه، بودجه‌بندی، آنالیز مالی و… اشاره کرد.

 • با چه برنامه‌ای حسابداری رستوران را انجام دهیم؟

به دلیل اهمیت زیادی که مدیریت رستوران و حسابداری آن دارد، شرکت‌های نرم‌افزاری برتر، برنامه‌های فوق‌العاده‌ای را برای این کار ارائه داده‌اند. بهترین این برنامه‌ها شامل KitchenSync، Resturant 365 و… هستند.

اشتراک گذاری در شبکه ای اجتماعی

مطالب پیشنهادی

لیستی از مطالبی که شاید شما بپسندید

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *